WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Rzeszów i Podkarpacie

 

f o t o g a l e r i a

 

"Dom mój gdy wracam po północy ¦pi zegar tylko czas snu oblicza W k±cie błyszcz± oczy kota Do¶ć wrażeń jak na dzi¶ czas odpocz±ć "

Dobry Widoczek

Strona Główna

 

Bieszczady, Zdjecia, Szczyty, Cerkiew, Polonina, Jesien i Wiosna

  - NiedĽwiedĽ Brunatny 
  - Wilk  
  - Jeleń 
  - Jaszczurka  Zwinka
  - W±ż Eskulapa 
  - Ry¶, Żubr, Bóbr, ŻbikLis
 
  - Kleszcz
  - Żmije
  - Kuna 
 
 
 
 

[strona główna]

Fauna polskiej czę¶ci Bieszczadów to przede wszystkim fauna typowej puszczy wschodniokarpackiej, która nie jest dobrze poznana i ogranicza się wła¶ciwie do niektórych grup systematycznych. Stosunkowo dobrze poznane s± wszystkie gromady kręgowców, a w tym:

  • ryby – 25 gatunków,
  • płazy – 10 gatunków,
  • gady – 7 gatunków,
  • ptaki – ok. 150 gatunków,
  • ssaki – 51 gatunków.


O wiele lepiej rozpoznano i opracowano królestwo zwierz±t bezkręgowych, w tym szczególnie gromadę owadów z czego stosunkowo najlepiej owady siedlisk ł±kowych, dżdżownice, paj±ki, owady ziemnowodne, chrz±szcze, motyle. Przez dziesięciolecia góry te nie wzbudzały większego zainteresowania ze strony zoologów i dopiero ostatnia dekada XX i pierwsze lata XXI wieku przyniosły większe zainteresowanie naukowców tym regionem Polski. W Bieszczadach spotyka się zarówno zwierzęta lasów górskich i wysokogórskich 

(alpejskich) zwi±zanych głównie ze stref± połonin jak: ryjówka aksamitna, darniówka zwyczajna, pierwiosnek, kruk, żmija zygzakowata, żaba trawna, a z motyli – rusałka admirał, bielinek bytomkowiec, górówka meduza i wiele innych oraz zwierzęta lasów niżowych jak: bocian czarny, pustułka czy kruk. Bieszczady pozostaj± jeszcze ostoj± zwierzyny grubej – niedĽwiedzia brunatnego, wilka, rysia, żbika, ponownie introdukowanego żubra, a także puchacza, orła przedniego, orlika i innych. Do gatunków wysokogórskich należy występuj±cy w Bieszczadach płochacz halny i siwerniak oraz chru¶ciki z rodzaju Apatania. Brak w Bieszczadach regla górnego z naturalnym pasem ¶wierczyn powoduje, że zwierzęta typowe dla tego piętra występuj± w reglu dolnym. Przykładem tego s± niektóre gatunki ptaków jak: orzechówka, krzyżodziób ¶wierkowy, jarz±bek, drozd obrożny, dzięcioł trójpalczasty, sikora sosnówka i sikora czubatka. W¶ród kręgowców w jednym przypadku na terenie Bieszczadów występuje subendemit czyli prawie endemit i jest to traszka karpacka, a z bezkręgowców chrz±szcz z rodziny biegaczowatych Pterostichus fossulatus.

Radio Widoczek - Bieszczadzkie Radio

Bieszczady, Zdjecia, Szczyty, Cerkiew, Polonina, Jesien i Wiosna

BIESZCZADY  

Megaregion
-Region Karpacki
Prowincja
-Karpaty Wschodnie
Podprowincja
-Zewnętrzne Karpaty Wschodnie
Makroregion
-Beskidy Wschodnie
Mezoregion 
-Beskidy Lesiste
Mikroregiony
-Bieszczady Wschodnie
-Bieszczady Zachodnie

 

 
 

m i n i  galeria

 
 

[strona główna]

 
  Brzozów
   - Nowe zdjęcia »
   - Starsze zdjęcia »
   - Ko¶ciół »
   Panoramy »
  Ciekawe Miejsca »
  Czarna Góra *»

  Brzozów Zmiennica »

  Brzozów - Borkówka *»
  Brzozów - Targ *» ;-)
  Brzozów dniem *»
  Brzozów noc± *»
  Brzozów o poranku *»
  Brzozów - wybrane * »