WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Rzeszów i Podkarpacie

f o t o g a l e r i a

 

"Nie są godni miłości ci, którzy w niczym nie ryzykują. "

Dobry Widoczek

Bieszczady, Zdjecia, Szczyty, Cerkiew, Polonina, Jesien i Wiosna

OSTATNI TAKI DZIEŃ
ŻMIJE (Viperinae)
G A D Y

TWORYLNE - to nieistniejąca wieś w Bieszczadach. Powstała w 1456 roku. Tworylne uważane jest za najpiękniejszą bieszczadzką dolinę.W 1980 r. wieś liczyła 660 mieszkańców. 

BENIOWA - nieistniejąca wieś, powsatała w ok. 1537 roku.Do Beniowej można dojść znakowaną ścieżką z Bukowca. Ścieżka kończy się przy umownych źródłach Sanu.
 
SIANKI - nieistniejąca już na terenie Polski miejscowość. Pierwsze wzmianki o Siankach pochodzą z 1580 roku.W 1921 roku Sianki zamieszkiwało 788 osób
 
RUSKIE - wieś powstała przed 1580 rokiem. W czerwcu 1946 Ruskie zostało całkowicie wysiedlone na tereny ZSRR
 
JAWORNIK - to dawna wieś. Drogę do Jawornika mozna znaleźć pomiędzy Rzepedzią a Komańczą. Nazwę swą Jawornik zawdzięcza drzewu jawor
 
SOKOLE - Sokole leży sobie nad Zatoką Victoriniego. Założona przed 1526 r.W 1921 r. liczyła 49 domów i 338 mieszkańców
 
PANISZCZÓW - Oszczędzony przez wojnę, nie spalony przez nikogo, zniknął – bo zniknęła do niego droga. Wieś licząca 120 domów. Powstanie sztucznego jeziora Solińskiego odcięło dosłownie wieś od reszty świata.
 
ROSOLIN - nieistniejąca obecnie wieś.We wsi istniała drewniana cerkiew pw. św. Onufrego, zbudowana w 1750. Jako przykład bojkowskiej architektury sakralnej została przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
 
KRYWE - nieistniejąca już wieś w Polsce. Wieś została lokowana w 1502 roku.Po II wojnie światowej wieś uległa całkowitemu zniszczeniu i wysiedleniu. Całą wieś wysiedlono na Ziemie Zachodnie dopiero wiosną 1947 roku podczas akcji "Wisła". W kilka godzin zabrano wszystkich ludzi i po ich wyjściu wszystkie zabudowania oprócz cerkwi podpalono. Akcję przeprowadził oddział Ludowego Wojska Polskiego.
 
HULSKIE – nieistniejąca już wieś. ieś lokowana na prawie wołoskim ok. 1560 roku przez ród Kmitów.W roku 1946 w ramach "akcji żniwnej" wieś została kompletnie spalona przez bandę UPA sotnia Bira a ludność miejscowa przesiedlona w ramach wymiany ludności na radziecką Ukrainę.
 
CARYŃSKIE – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska nad potokiem Caryńskim i na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Żmije (Viperinae) - podrodzina w obrębie rodziny żmijowatych, w podrzędzie węży. Do podrodziny tej należy 12 rodzajów i około 60 gatunków stosunkowo niewielkich 
 węży, o długości od kilkunastu do 200 centymetrów. W podrodzinie tej przeważa jajożyworodność, choć występują też gatunki jajorodne. Żmije zamieszkują różne środowiska i rejony geograficzne, również subarktyczny (żmija zygzakowata).

Co robić gdy ugryzie żmija ?

Zmija

Żmija

Najlepiej od razu skontaktować się z pogotowiem lub bezzwłocznie udać się do lekarza. Dobrze jest też zabezpieczyć jałowym opatrunkiem ranę, by nie doszło do zakażenia. Po ukąszeniu nie jest wskazane chodzenie (w przypadku rany nogi), ponieważ wówczas jad żmii szybciej się rozchodzi w organizmie, co prowadzi do szybszego osłabienia. Lekarze zabraniają stosowania leków na własną rękę.

Żmija zygzakowata (Vipera berusPOKARM  Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) oraz gryzonie (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków oraz owady (prostoskrzydłe, biegaczowate). Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz młodymi płazami i jaszczurkami. ZACHOWANIE: Tryb życia dzienny. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy, stosunkowo rzadko kąsa.

WYSTĘPOWANIE:  Żmija zygzakowata występuje na terenach od północno-zachodniej Francji po wschodnią Syberię i Sachalin. W Skandynawii przekracza koło podbiegunowe, a na południe sięga do Włoch i Azji Mniejszej. W Polsce występuje na całym obszarze, w kilku odmianach, z których najbardziej charakterystyczne są: jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) i czarna.

Żmija zygzakowata podlega ochronie prawnej.

Działanie jadu żmij

Zmija

Żmija


Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednakże nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie swoiste polega na podaniu antytoksyny końskiej.
Trzeba wiedzieć, że ślina kleszczy ma właściwości znieczulające i dlatego często nie czujemy ukąszenia. Kleszcz po przebiciu skóry wpuszcza jad, umiejscawia się pod skórą i może wysysać krew przez kilka dni zanim odpadnie. Warto więc po powrocie do domu obejrzeć dokładnie całe ciało i głowę.

 

Niebezpieczeństwo

Żmijowate - Viperidae posiadają najlepiej wyspecjalizowany aparat jadowy typu solenoglypha. Ruchome zęby jadowe, z wewnętrznym kanalikiem doprowadzającym jad do rany, stanowią poważne niebezpieczeństwo dla życia człowieka.

Zmija

Zachowanie i pożywienie

Żmija

Zmija

 

Zmija

Zachowanie i pożywienie.

    Żmije są zwierzętami nocnymi. Podczas dnia pozostają w ukryciu; czasem spotkać je można gdy wygrzewają aię w słońcu na pniu lub kamieniach. Ożywiają się o zmroku i zaczynają żerować. Atakują gryzonie, jaszczurki, czasem pisklęta ptaków gnieżdżących się na ziemi, żaby itp. Pokarm żmij jest bardzo zróżnicowany i w dużej mierze zależy od przewagi któregoś z gatunków pokarmowych na danym terenie, np. na łąkach gdzie występują susły i inne gryzonie, ich młode są głównym pokarmem żmiji nosorogiej, na obszarach gdzie przeważają, jaszczurki one są zasadniczym składnikiem pożywienia. Rozeznanie w rodzaju pobieranego pokarmu jest bardzo pomocne przy hodowli węży pochodzących z odłowu, ze względu na daleko czasem posuniętą, specjalizację pokarmową poszczególnych osobników. Przy odnajdywaniu śladu ofiary pomocą są właściwe dla Viperidae organy zwane - aparatem Jacobsona. Żmije nie atakują jeśli nie poczują się zagrożone. Zazwyczaj przy spotkaniu z człowiekiem błyskawicznie umykają. W sytuacji gdy żmije zmuszone są do obrony maga być agresywne. Zagrożone najczęściej zwijają się i z podniesioną głową czekają na rozwój wypadków. Atakują często nieprecyzyjnie i zawsze starają się ustąpić. Opowiadania o pogoni za człowiekiem itp. "bajki" nie zasługują na uwagę. Ciekawym obyczajem są tańce godowe, które obserwować można wczesną wiosną zarówno u żmiji zygzakowatej jak i nosorogiej. Oba gatanki żyją przeważnie pojedynczo, chociaż zwłaszcza u Vipera ammodytes nie jest to regułą. Na temat zachowania się żmij w ich naturalnym środowisku wiemy wciąż jeszcze niewiele.

.

 

Radio Widoczek - Bieszczadzkie Radio