WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

 

f o t o g a l e r i a

 

"przyjmij hołd mój przyjmij słowa wiary i czci za rozum co stworzył morze i ląd stworzył bół i radość stworzył wieczny głód kazał wierzyć w to, że gdzieś wyspa ciszy jest jeśli jest we mnie ludzka dusza tchnij ją w nową kukłę i baw się nią "

Bieszczady Solina Tarnica Widoczek

Dobry Widoczek - Bieszczady

 

odległość: 25 km czas przejścia: 12 godz.
pobierz trasę tworylne.gdb wysokość 400-520 mnpm
zobacz trasę data: 27.IV.2008

Tworylne  2008 i Półw.Horodek   27.04.2008

Zobacz zdjęcia z Tworylnego     ...i odwiedziłem Króla Juliusza I - Półw. Horodek 

Podkarpacie Sanok Ustrzyki Lesko

Niedziela 27 kwietnia. Wstałem o 23:50  w sobotę i o 3:00 pojechałem do Rajskiego na most łączący drogę pomiędzy Rajskim a Sękowcem.  To wypad zaplanowany jeszcze zimą, Tworylne jest dla mnie wielką tajemnicą... chcę zobaczyć wszystkie ruiny które kiedyś przeoczyłem i udało mi się.  W Tworylnym jest dużo podmokłych terenów, bobry budują duże zapory i są zwykle trudne  do przejścia. 
W Wikipedi można wyczytać że w roku 1921 było tam 119 domów i 721 osób. 

" W roku 1947 w ramach "akcji Wisła" wieś została kompletnie spalona przez oddział Wojska Polskiego na oczach wysiedlanej ludności, której kazano spakować cały dobytek i w ciągu 1 godziny opuścić domostwa. Dziś po wsi pozostało jedynie cerkwisko po cerkwi św. Mikołaja, zbudowanej w 1876, oraz ślady zabudowań dworskich."

Dzwonnica w Twotylnym

W Tworylnym jest dużo ruin domów które znaczą zachowane, zarośnięte i nie widoczne latem piwnice. 

Idąc od mostu w Rajskim spotykasz na początku Ruiny Stodoły i Stajni Dworskiej. Droga wiedzie przez piękną aleję drzew. Następnie musisz się uporać z bagienkami zrobionymi przez bobry, które ja omijam robiąc kółko około 1 km :-). Idąc dalej (drogą) spotykasz schody do ruin strażnicy niemieckiej. Są to chyba najlepiej zachowane ruiny prócz Dzwonnicy Parawanowej stającej tuż obok Ruin Strażnicy.

Wszędzie można spotkać jakby "nasypy" na których stały domy, trochę kamienia. Ogółem to około 119 domów. Lubię takie miejsca, one pachną historią, życiem, kiedyś tam ktoś płakał, ktoś się bawił. Ludzie brali śluby itd. Były to czasy wojen i bitew które rodziły różne dramaty. Aż mnie ciarki przechodzą i odtwarzam sobie to wszystko w swojej wyobraźni. 
Po prawej stronie piwnice Ruiny Strażnicy Niemieckiej. Poszedłem dalej i udało mi się znaleźć cmentarz w Tworylnym, to jest dla mnie sukces!!!!.

Odkąd przyjechałem tj. 5:00 do 7:00 była mgła. Potem mgła opadła i pokazało się niebiesiutkie niebo. Białe drzewka, bo to wiosna, ciemno zielone i jasno zielone.... W Tworylnym czuję się te dzikie Bieszczady.... 

46img.jpg

Tworylne - Żeremie bobrów

Po wojnie ludność przesiedlono (w 1947) w Olsztyńskie. Jestem pewien że ktoś pamięta Tworylne, myślę że mieszkańcy jeszcze trwają na tym świecie....
Chcesz poczytać o Tworylnym w sieci.. Znalazłem tylko tyle:
Tworylne w Wikipedii
Twoje Bieszczady o Tworylnym, 
Przewodnik "Onet" ciekawie pisze o Tworylnym
Adam J. Ławnik - Relacja z podróży - Krywe i Tworylne
.
 

 

 Zatoka Suchego Dębu

odwiedziłem Króla Juliusza I - Króla Włóczęgów

[zdjęcia ]

Buty schną - palę papierosa i idę do Zatoki Suchego Dębu

Nie wiedziałem czy go zastanę, miałem jeszcze czas  więc poszedłem odwiedzić Pustelnika

Droga była zamknięta od strony którą kiedyś tam jechałem więc wybrałem się inną drogą. 40 minut i byłem przy Domku Afrodyty i szukałem drugiego domku, no i Króla.

Sanktuarium Króla Juliusza I

Kazał do siebie mówić "Królu Juliuszu" inaczej nie będzie z mną rozmawiał, a czy można go nazwać Pustelnikiem? hm... chyba nie bo co to za pustelnik który ma laptopa i Internet :) jednak  prądu Król Włóczęgów niestety nie miał. 

Król podarował mi plakat z dedykacją dla kolegi po fachu :)

Dostałem plakat z dedykacją, dziś wisi tuż nad monitorem :)

[strona główna]*[Bieszczady]*[Radio Widoczek]

Dobry Widoczek - Bieszczady

Żmija Zygzakowata

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
Żmija


Czasem można znaleźć żmije jednokolorowe, np. całe czarne, co nie należy do rzadkości lub miedzianoczerwone, pomarańczowe. Spód żmii zygzakowatej najczęściej jest ciemny lub: szarobrązowy, stalowoniebieski, czarnobrązowy lub czarny. Ciało żmii zygzakowatej jest dość masywne. Głowa spłaszczona, nie jest tak trójkątna jak u innych żmij europejskich

Czy żmija może być niebezpieczna dla człowieka?

Oczywiście ostrożność nie zawadzi. Należy unikać takich sytuacji, podczas których możemy zostać ukąszeni, np. wybierając się na wyprawę po okolicy, gdzie gatunek ten występuje, warto nałożyć odpowiednie buty. Ale bez przesady - żmija, słysząc zbliżającego się człowieka, zwykle umyka. Kiedy zostaje zaskoczona, może objawić swoje niezadowolenie

Żmija

 poprzez wydawanie charakterystycznego dźwięku - syczenia. Gdy nie poskutkuje to w odpędzeniu natręta, czując się zagrożona, potrafi być agresywna - jednak nigdy nie atakuje bez powodu. Swojej broni - jadowych zębów - żmija używa wyłącznie we własnej obronie, ale przede wszystkim do zdobycia pożywienia (pod tym względem jest dużo bardziej "humanitarna" od nas, ludzi, którzy z całkiem innych pobudek stajemy się agresywni i zadajemy niepotrzebnie ból).


Antytoksyna, potocznie surowica - preparat leczniczy zawierający swoiste przeciwciała skierowane przeciwko egzotoksynom wytwarzanym przez niektóre drobnoustroje (np. laseczkę tężca czy maczugowca błonicy) lub jadom węży.

 Po raz pierwszy, w roku 1890 Emil von Behring i Shibasaburo Kitasato wykazali, ze antytoksyna błonnicza neutralizuje działanie egzotoksyny i że to działanie daje się przenosić na osobniki, które wcześniej nie uzyskały takiej odporności. Za to odkrycie Behring otrzymał w roku 1901 Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Jeżeli gatunek drobnoustroju nie został zidentyfikowany, podawana jest antytoksyna poliwalentna. Odpowiednie antytoksyny stosuje się m.in. w przypadku podejrzenia zatrucia toksyną dowolnego mikroorganizmu (np. w przypadku podejrzenia zatrucia jadem kiełbasianym (toksyną botulinową, toksyną tężcową, toksyną błoniczą).

Dostępne antytoksyny to: antytoksyna tężcowa końska, 3000j.m.; antytoksyna jadu żmij 500j.a. 

 
 
 
 
 

Radio Widoczek