WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Rzeszów i Podkarpacie

 

f o t o g a l e r i a

 

"Szliśmy tak już chyba szósty dzień, Aż Kapeć powiedział: Czas w doliny nam wyruszyć! Może napotkamy jakiś sklep I parę flaszek piwa uda się wysuszyć... A tam było jak w raju! "

Bieszczady Solina Tarnica Widoczek

Dobry Widoczek - Bieszczady

 

odległość: 25 km czas przejścia: 12 godz.
pobierz trasę tworylne.gdb wysokość 400-520 mnpm
zobacz trasę data: 27.IV.2008

Tworylne  2008 i Półw.Horodek   27.04.2008

Zobacz zdjęcia z Tworylnego     ...i odwiedziłem Króla Juliusza I - Półw. Horodek 

Podkarpacie Sanok Ustrzyki Lesko

Niedziela 27 kwietnia. Wstałem o 23:50  w sobotę i o 3:00 pojechałem do Rajskiego na most łączący drogę pomiędzy Rajskim a Sękowcem.  To wypad zaplanowany jeszcze zimą, Tworylne jest dla mnie wielką tajemnicą... chcę zobaczyć wszystkie ruiny które kiedyś przeoczyłem i udało mi się.  W Tworylnym jest dużo podmokłych terenów, bobry budują duże zapory i są zwykle trudne  do przejścia. 
W Wikipedi można wyczytać że w roku 1921 było tam 119 domów i 721 osób. 

" W roku 1947 w ramach "akcji Wisła" wieś została kompletnie spalona przez oddział Wojska Polskiego na oczach wysiedlanej ludności, której kazano spakować cały dobytek i w ciągu 1 godziny opuścić domostwa. Dziś po wsi pozostało jedynie cerkwisko po cerkwi św. Mikołaja, zbudowanej w 1876, oraz ślady zabudowań dworskich."

Dzwonnica w Twotylnym

W Tworylnym jest dużo ruin domów które znaczą zachowane, zarośnięte i nie widoczne latem piwnice. 

Idąc od mostu w Rajskim spotykasz na początku Ruiny Stodoły i Stajni Dworskiej. Droga wiedzie przez piękną aleję drzew. Następnie musisz się uporać z bagienkami zrobionymi przez bobry, które ja omijam robiąc kółko około 1 km :-). Idąc dalej (drogą) spotykasz schody do ruin strażnicy niemieckiej. Są to chyba najlepiej zachowane ruiny prócz Dzwonnicy Parawanowej stającej tuż obok Ruin Strażnicy.

Wszędzie można spotkać jakby "nasypy" na których stały domy, trochę kamienia. Ogółem to około 119 domów. Lubię takie miejsca, one pachną historią, życiem, kiedyś tam ktoś płakał, ktoś się bawił. Ludzie brali śluby itd. Były to czasy wojen i bitew które rodziły różne dramaty. Aż mnie ciarki przechodzą i odtwarzam sobie to wszystko w swojej wyobraźni. 
Po prawej stronie piwnice Ruiny Strażnicy Niemieckiej. Poszedłem dalej i udało mi się znaleźć cmentarz w Tworylnym, to jest dla mnie sukces!!!!.

Odkąd przyjechałem tj. 5:00 do 7:00 była mgła. Potem mgła opadła i pokazało się niebiesiutkie niebo. Białe drzewka, bo to wiosna, ciemno zielone i jasno zielone.... W Tworylnym czuję się te dzikie Bieszczady.... 

46img.jpg

Tworylne - Żeremie bobrów

Po wojnie ludność przesiedlono (w 1947) w Olsztyńskie. Jestem pewien że ktoś pamięta Tworylne, myślę że mieszkańcy jeszcze trwają na tym świecie....
Chcesz poczytać o Tworylnym w sieci.. Znalazłem tylko tyle:
Tworylne w Wikipedii
Twoje Bieszczady o Tworylnym, 
Przewodnik "Onet" ciekawie pisze o Tworylnym
Adam J. Ławnik - Relacja z podróży - Krywe i Tworylne
.
 

 

 Zatoka Suchego Dębu

odwiedziłem Króla Juliusza I - Króla Włóczęgów

[zdjęcia ]

Buty schną - palę papierosa i idę do Zatoki Suchego Dębu

Nie wiedziałem czy go zastanę, miałem jeszcze czas  więc poszedłem odwiedzić Pustelnika

Droga była zamknięta od strony którą kiedyś tam jechałem więc wybrałem się inną drogą. 40 minut i byłem przy Domku Afrodyty i szukałem drugiego domku, no i Króla.

Sanktuarium Króla Juliusza I

Kazał do siebie mówić "Królu Juliuszu" inaczej nie będzie z mną rozmawiał, a czy można go nazwać Pustelnikiem? hm... chyba nie bo co to za pustelnik który ma laptopa i Internet :) jednak  prądu Król Włóczęgów niestety nie miał. 

Król podarował mi plakat z dedykacją dla kolegi po fachu :)

Dostałem plakat z dedykacją, dziś wisi tuż nad monitorem :)

[strona główna]*[Bieszczady]*[Radio Widoczek]

Dobry Widoczek - Bieszczady

Osa (Vespula)
Rodzaj owadów charakteryzujący się kontrastowym ubarwieniem, zazwyczaj żółto-czarnym, oraz posiadaniem żądła stanowiącego naturalną broń w razie zagrożenia, a także ułatwiającego uśmiercenie ofiary. Osy osiągają do 30 mm długości ciała.

Osa


Żyją w gromadach, zakładając gniazda przeważnie kulistego kształtu, z szarej masy przypominającej papier, uzyskiwanej w wyniku przeżuwania drewna, mieszanego następnie ze śliną. Wewnątrz gniazda znajduje się plaster zawierający złożone przez królową jaja, otoczony licznymi powłokami masy papierowej zapewniającymi ochronę przed zimnem rozwijającym się jajom, a następnie larwom.

Osy są wszystkożerne, bywają szkodnikami owoców, atakują również inne owady. Są roznosicielami niektórych chorób zakaźnych. Do przedstawicieli rodzaju Vespula należą m.in. osa pospolita (Vespa vulgaris), osa rudawa (Vespula rufa) i szerszeń (Vespa crabro).

Dorosłe osy żywią się pokarmem pochodzenia zwierzęcego, a także owocami. Zdarza się, że osy zjedzą sfermentowane owoce - są wówczas bardzo agresywne. Najczęściej jednak nieprowokowane nie atakują. Ukąszenie jest bolesne, ale nie niebezpieczne z wyjątkiem użądleń w szyję lub gardło, jednak u osób uczulonych może dojść nawet do zatrzymania akcji serca.

 
Pszczoła (Apis)
Przedstawiciele pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle - ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

Wszystkie gatunki należące do rodzaju Apis żyją w zorganizowanych społeczeństwach. Budują one z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwiu i przechowywania pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym. Zakładają duże kolonie (rodziny pszczele), zależnie od gatunku liczące od kilku do 20-80 tysięcy osobników. Życie rodzin jest koordynowane za pośrednictwem feromonów, regularnych zmian aktywności gruczołów, porozumiewania się za pomocą tańców i wydawania dźwięków. Występuje tu polimorfizm i polietyzm wiekowy. 
 

Radio Widoczek

 

m i n i  galeria