WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

 

Przełęcz Szpiglasowa, Dolina Pięciu Stawów

Tatry, Zakopane, Rysy, Przełęcz

 

f o t o g a l e r i a

 

"Spotkamy się kiedyś u studni Takiej zwykłej - z kołowrotem Woda w niej będzie chłodna W świat uwierzymy z powrotem "

Bieszczady Solina Tarnica Widoczek

Strona Główna

Bieszczadzkie szlaki - Bieszczady, Zdjecia, Slowacja, Ukraina, Beskidy, podkarpacie, Las, Wiosna, Galeria, Dobre Widoczki

  Eskulapa
  Niedźwiedź Brunatny
  Wilk
  Żbik
  Ryś
  Lis
  Żubr
  Jeleń
  Jaszczurka Zwinka
  Bóbr

 FAUNA - STRONA GŁÓWNA

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bieszczady, Zdjecia, Szczyty, Cerkiew, Polonina, Jesien i Wiosna

 

Ryś, ryś eurazjatycki (Lynx lynx) - ssak z rodziny kotowatych. Opisany w 1758 roku pod nazwą Felis lynx.

 

 

Te duże koty są bardzo płochliwe, boją się otwartych przestrzeni i stąd w naturalnych warunkach dość trudno je spotkać. Rysie są zwykle bardziej aktywne w nocy, w dzień najczęściej śpią i odpoczywają. W ciągu doby przemierzają średnio ok. 10 km.
Rysie są terytorialne, tzn. żyją na określonym obszarze, zwykle przypisanym do jednego osobnika. Średnio takie terytorium ma wielkość od 150 do 350 km2. Rysie unikają „sąsiedzkich konfliktów” znakując swoje terytorium 
substancjami zapachowymi, charakterystycznymi dla każdego osobnika.

Rysie żywią się głównie sarnami, rzadziej jeleniami. Okazjonalnie polują na leśne gryzonie i ptaki. Unikają pogoni na dłuższe dystanse. Szybko się meczą, dlatego też musza podkradać się do zwierzęcia na bliską odległość i dopaść je w 2-3 skokach. Muszą się nieźle napracować by coś zjeść - zwykle sukcesem kończy się jeden na 4-5 ataków.

Rysie są samotnikami, łączą się w pary na okres godowy, który przypada mniej więcej na przełom lutego i marca. Ciąża trwa 2-2,5 miesiąca. Poród ma miejsce najczęściej maju. Zwykle rodzą się 2-3 młode, jednak ze względu na brak pożywienia i choroby przeżywa mniej niż połowa kociaków. Przez pierwsze dwa miesiące młode przebywają w gnieździe, które znajduje się pod wykrotami, w rozpadlinach skalnych lub w przyziemnych dziuplach w starych drzewach. W miarę wzrostu młodych matka przeprowadza je do kolejnych, tymczasowych miejsc. Młode rysie przebywają z matką prawie rok, by następnie rozpocząć w pełni samodzielne życie samotnika.

powrót

Radio Widoczek - Bieszczadzkie Radio

 

Bieszczady, Zdjecia, Szczyty, Cerkiew, Polonina, Jesien i Wiosna

BIESZCZADY:

FLORA (z łac. Flora - rzymska bogini kwiatów) - ogół gatunków roślin na określonym obszarze (np. flora Polski), w określonym biotopie (flora górska), określonej formacji roślinnej.
 
BUK - rodzaj drzew z rodziny bukowatych obejmujący 40 gatunków. Osiąga wysokość do 40 metrów. DREWNO -Twarde, o odcieniu od jasnego kremowego do różowego. Fałszywa twardziel koloru ciemno brązowego do czarnego występuje w części odziomkowej drzewa. LIŚCIE Sezonowe, faliście karbowane, mogą być ząbkowane lub całobrzegie, położone naprzemianlegle. Drewno: wykorzystywane do produkcji instrumentów muzycznych, parkietu, mebli giętych itp. Niegdyś używane na panewki w łożyskach ślizgowych. Trociny bukowe są rakotwórcze. Z nasion produkuje się olej. GATUNKI buk zwyczajny, buk wschodni , buk wielkolistny.
 
Jodła pospolita, jodła biała - gatunek drzew z rodziny sosnowatych. Jodła pospolita występuje w stanie dzikim w górach środkowej i południowej Europy. Nie rośnie w Skandynawii, Anglii i na Półwyspie Iberyjskim (z wyjątkiem Pirenejów). W Polsce przebiega naturalna granica jej północnego zasięgu, wzdłuż linii wyznaczonej przez Nową Sól, Ostrów Wlkp., Łódź, Lublin i Zamość. W kraju najokazalsze bory jodłowe rosną w Górach Świętokrzyskich (Puszcza jodłowa) i Karpatach, m.in. na Babiej Górze. W polskich Tatrach dorasta do 1400 m n.p.m., natomiast w Alpach i Pirenejach do 2000 m n.p.m..
 
Sosna zwyczajna, pospolita – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje powszechnie na terenach górskich Europy Północnej i Środkowej oraz Syberii Wschodniej. Jej zasięg rozciąga się od Wielkiej Brytanii i Hiszpanii na zachodzie po Serbię i Kaukaz na wschodzie, na północy sięgając krańców Półwyspu Skandynawskiego. W południowej i zachodniej Europie zasięg ten jest poprzerywany, natomiast w środkowej i wschodniej zwarty.
 
Świerk pospolity - gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie głównie w północno-wschodniej części kraju, na południu Polski, w górach i na pogórzu. Nie występuje w sposób naturalny w centralnej Polsce. Zasięg tego gatunku rozciąga się na północy Europy od Norwegii do Rosji, występuje także w Alpach, Sudetach, Karpatach oraz na Bałkanach. 
 
Olsza szara - gatunek rośliny należący do rodziny brzozowatych. Drzewo lub duży krzew naturalnie występujący w całej Europie, Kaukazie i zachodniej Syberii. W Polsce pospolita na pogórzu sięgając po regiel dolny, rozprzestrzeniła się wzdłuż dolin rzek. Obecnie występuje często na całym niżu, rozpowszechniona w dużym stopniu przez leśników, przez których sadzona była w lasach na siedliskach łęgowych (też nieodróżniana od olszy czarnej). Ze względu na mniejsze wymagania wilgotnościowe, stosowana też jako gatunek podszytowy na siedliskach świeżych.
 

m i n i  galeria

 
Wierzba iwa (Salix caprea L.) – gatunek roślin z rodziny wierzbowatych, rodzimy dla Europy i północno-zachodniej Afryki. W Polsce gatunek pospolity na całym niżu i w górach aż po regiel górny.
 
Ciemiężyca zielona, ciemierzyca zielona, strzemieszyca (Veratrum lobelianum Bernh.) — gatunek byliny z rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). Występuje w miejscach wilgotnych na całej półkuli północnej. Preferuje widne lasy, źródliska, brzegi potoków. W Polsce rośnie głównie w górach, w Sudetach i Karpatach. Roślina należy do silnie trujących. Bydło i owce instynktownie nie jedzą ciemiężycy. W Polsce gatunek objęty ścisłą ochroną.