WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

 

FAUNA

Fauna Bieszczadów - Dobry Widoczek

   Brzozów
   - Nowe zdjęcia »
   - Starsze zdjęcia »
   - Kościół »
   Panoramy »
  Ciekawe Miejsca »
  Czarna Góra *»

  Caritas - Brzozów Zmiennica »

  Brzozów - Borkówka *»
  Brzozów - Targ *» ;-)
  Brzozów dniem *»
  Brzozów nocą *»
  Brzozów o poranku *»
  Brzozów - wybrane * »
 
  * otwierają się w nowym oknie

Herb Miasta Brzozów

 
   BIESZCZADY»
   CERKWIE »
   KOŚCIOŁY»
   Cegielnia  Humniska »
   Niebocko - zdjęcia »
   Przysietnica - zdjęcia »
   Brzozów Nocą
   
  - Ustrzyki Dolne »
  - Iwonicz Zdrój * »
  - Kalwaria Pacławska *»
  - Załuż - ruiny zamku *»
  - Przemyśl *»
  - Kraków *»
  - Solina *»
  - Ustrzyki Dln. nocą *»
  - Ustrzyki Dln. zimą *»
  - Rajd po deszczu *» ;-)
 
 
   Odrzykoń (16.08.2003) »
   Słowacja  (08.08.2003) »
   Ustrzyki Górne14.07.03 »
   Ulucz (01.07.2003) »
 

 

Brzozów – miasto w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzozów. Położone centralnie na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką Stobnicą, 50 km na południe od Rzeszowa, 20 km na wschód od Krosna, 18 km na północ od Sanoka.

[strona główna]

 

 

 

 

 

 

 

 

f o t o g a l e r i a

 

"Spotkamy się u studni I będziemy znów tacy młodzi Nasze żony będą piękne Nam wódka nie będzie szkodzić "

Dobry Widoczek
Strona Główna
nowosci || naglowki || archiwum || dodaj newsa >>
RadioWidoczek
 
   

 

Napisano:18 Apr 2008 przez widoczek  

 

Ustrzyki Dolne - spacer
 
 

Szlak spacerowy w Ustrzykach Dolnych

tutaj są wszystkie szlaki po których chodzimy od wiosny 2007 :) - dodaję też mapy tych szlaków

 

 

Napisano:16 Apr 2007 przez widoczek  

 

Brzozów Dniem - Nowe zdjęcia
 
   

 

Napisano:26 Feb 2007 przez widoczek  

 

Pogórze Dynowskie, Zdjęcia, Brzozów  

Mucha domowa (Musca domestica)
Pospolita mucha domowa jest szkodnikiem występującym na całym świecie.

Mucha żyje na ziemi od 200 milionów lat. Mucha żyje ok. 4 tygodni, jednak w budynkach ludzkich może przezimować w stanie anabiozy. Nawet w tak sprzyjających warunkach przeżywa bardzo mała część populacji - jesienią muchy są dziesiątkowane przez grzybicę.

Mucha

Jaja (2,5 mm) składane są do nawozu, szczególnie chętnie do świńskiego. Samica może składać jaja nawet co 2-4 dni, jednorazowo ok. 100, w ciągu całego życia do 600-2000. W 1 kg świńskiego nawozu może rozwijać się 15 000 larw. Po upływie 24 godzin wylęgają się larwy o charakterystycznym, z przodu stożkowo zwężonym kształcie. Larwy pobierają pokarm płynny. Szybkość rozwoju uzależniona jest od świeżości nawozu, trwa od kilku dni do dwóch miesięcy.

Owad ten tworzy olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne: badania dowiodły, że na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do 6 milionów, a w jelicie czterokrotnie więcej - prawie 30 milionów mikroorganizmów - w tym powodujących tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus, dyzenteria, cholera, gruźlicę, polio, czerwonkę, salmonellozę - oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów.

Ten stosunkowo nieduży owad jest znany wszystkim, kosmopolityczny. Pierwotnie występował w umiarkowanej strefie klimatycznej. Został przeniesiony przez człowieka również na obszary tropikalne ( w 1780 roku na pokładzie okrętu kpt. Arthura Phillipa wraz z grupą skazańców i brytyjskimi owcami dotarł do Australii w pobliże dzisiejszego Sydney).

 
Komary (Culicidae)
Znanych jest ponad 40 rodzajów i ok. 3,5 tys. gatunków komarów. Komary związane są ze środowiskiem wodnym, ponieważ w cyklu rozwojowym komarów larwy żyją w wodach. Komarowate są bardzo rozpowszechnione, występują od Arktyki po rejony tropikalne. Osobniki dorosłe latają wieczorami w dużych chmarach nad podmokłymi łąkami, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Jedne gatunki wybierają zacienione przybrzeża, inne znowu oświetlone, wolne przestrzenie wodne.
Komar


Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Samice tych owadów ssą krew zwierząt stałocieplnych, ponieważ do rozwoju jaj wymagają odżywiania się krwią określonych gatunków zwierząt. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów.

Samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się też termodetekcją, co sprawia, że w przypadku ludzi bardziej narażeni na ukąszenia komarów są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji.

Samica po przyłożeniu kłujki do ciała zwierzęcia puszcza w ruch szczęki kształtu lancetu zaopatrzonego w haczyki. Ruchy szczęk w górę i w dół powodują przecięcie skóry, następnie do rany zostaje wstrzyknięta kropelka śliny, która ma zapobiec krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary. Ślina samicy zawiera substancję chemiczną, podrażniającą skórę, może także dochodzić do reakcji alergicznej. Dlatego po ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.

W Polsce występuje 47 gatunków komarów. W niektórych latach i na niektórych terenach ich występowanie może osiągnąć nasilenie plagowe, co zwiększa prawdopodobieństwo przenoszenia chorób drogą krwi. Na niektórych terenach (np. po okresie powodzi) wdrożono programy zwalczania plagowego występowania komarów.

 

Radio Widoczek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2025 LKGM All rights reserved.