WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Rzeszów i Podkarpacie

 

f o t o g a l e r i a

 

"I gdzie Beskidy wciąż zmieniają barwy Gdy z mgieł porannych wychodzą doliny I gdzie od bieli aż po czerń żałoby Zmienia się lasu wizerunek siny "

Dobry Widoczek

Bieszczadzkie Uroki

 

odległość: 20 km czas przejścia: 6 godz.
pobierz trasę caritas.gdb wysokość 380-410 mnpm
zobacz trasę caritas.gif data: 07.IV.2008

Brzozów - Caritas - Zmiennica

galeria>   pokaż slajdy>

Bazie już są od tygodnia. Ta  wiosna może będzie ładniejsza niż rok temu... o śniegu już dawno zapomniałem, zaczyna się piękna wiosna !
Cerkiew Bieszczadzkie Szlaki, Kirkut, Polonina Poszedłem w poniedziałek bo słońce mnie zbudziło, minąłem budynek Caritasu i już byłem w lesie. A przez las normalna droga, butów nie można zabłocić :) po prostu... plan na niedzielny spacerek... odpoczynek po całym tygodniu. W prawdzie ja to  tydzień tak zacząłem....

mapa trasy

Co tu dużo pisać :-) trzeba iść na spacer jeśli ktoś lubi przyrodę, jakąś dziwną samotność. Lasy w Bieszczadach i ich okolicach są piękne jak stare meble, jest tu duży nieporządek - jest dużo starych spróchniałych pniaków które czasem trzeba z trudem omijać, porośnięte są  zielonym mchem w różnych odcieniach zieleni i brązu leżących tam liści. 
A "pieje" tutaj do lasów Tatrzańskich w których panuje jakiś porządek jakby te drzewa ktoś kiedyś poukładał. Więc skoro podoba mi się nieporządek w lesie na pewno mam go w pokoju :). Choć się do tego nie przyznam....

Trasa łatwa i ładna. Na pewno będę chciał tam pójść nie raz. Kiedyś pewien gość którego pytałem o drogę w Zatwarnicy powiedział mi że, on wie czego Wy szukacie ! "Wy chcielibyście zobaczyć coś c u d o w n  e g o!". Może i tak :) Pewien Tomek widział wigwam Indiański w co nie wierzę a jednak widziałem już kiedyś jakiś szałas :).  hehe

Caritas - Brzozów
Każda pora dnia zamienia las w inny, każda chmura która zasłania słonce  potrafi zmienić miejsce w 30 sekund, wystarczy zamknąć na chwile oczy żeby zaraz być gdzie indziej pod warunkiem że, zapamiętałeś wcześniejszy obraz. A za msc ? 7 maja?, na pewno będzie więcej zieleni i to będzie całkiem inny las ale w tym samym miejscu. Ten tekst nauczył mnie że słówko "na pewno" piszę się oddzielnie, bo mi tu czerwienią podkreśla... Nie wiem czy za msc. będę o tym pamiętał. Las Brzozowski
mapa trasy Galeria ze Szlaku
"My nie wiemy nic my wolimy śnić..."
Bieszczadzkie Uroki

Osa (Vespula)
Rodzaj owadów charakteryzujący się kontrastowym ubarwieniem, zazwyczaj żółto-czarnym, oraz posiadaniem żądła stanowiącego naturalną broń w razie zagrożenia, a także ułatwiającego uśmiercenie ofiary. Osy osiągają do 30 mm długości ciała.

Osa


Żyją w gromadach, zakładając gniazda przeważnie kulistego kształtu, z szarej masy przypominającej papier, uzyskiwanej w wyniku przeżuwania drewna, mieszanego następnie ze śliną. Wewnątrz gniazda znajduje się plaster zawierający złożone przez królową jaja, otoczony licznymi powłokami masy papierowej zapewniającymi ochronę przed zimnem rozwijającym się jajom, a następnie larwom.

Osy są wszystkożerne, bywają szkodnikami owoców, atakują również inne owady. Są roznosicielami niektórych chorób zakaźnych. Do przedstawicieli rodzaju Vespula należą m.in. osa pospolita (Vespa vulgaris), osa rudawa (Vespula rufa) i szerszeń (Vespa crabro).

Dorosłe osy żywią się pokarmem pochodzenia zwierzęcego, a także owocami. Zdarza się, że osy zjedzą sfermentowane owoce - są wówczas bardzo agresywne. Najczęściej jednak nieprowokowane nie atakują. Ukąszenie jest bolesne, ale nie niebezpieczne z wyjątkiem użądleń w szyję lub gardło, jednak u osób uczulonych może dojść nawet do zatrzymania akcji serca.

 
Pszczoła (Apis)
Przedstawiciele pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle - ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

Wszystkie gatunki należące do rodzaju Apis żyją w zorganizowanych społeczeństwach. Budują one z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwiu i przechowywania pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym. Zakładają duże kolonie (rodziny pszczele), zależnie od gatunku liczące od kilku do 20-80 tysięcy osobników. Życie rodzin jest koordynowane za pośrednictwem feromonów, regularnych zmian aktywności gruczołów, porozumiewania się za pomocą tańców i wydawania dźwięków. Występuje tu polimorfizm i polietyzm wiekowy. 
 

Radio Widoczek

 

m i n i  galeria