WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Rzeszów i Podkarpacie

  Połonina Caryńska
  Połonina Wetlińska
  Tarnica
  Szeroki Wierch
  Bukowe Berdo
  Halicz
  Rozsypaniec
  Wielka Rawka
  Krzemieniec
  Rabia Skałka
  Jasło
  Okrąglik
  Jesień w Biesach
  Jeziorka Duszatyńskie
  Pasmo Otrytu
  Terka i Sine Wiry
  Mały Król
  Werlas
  Teleśnica -> Jawor
  PASMO ŻUKÓW
  Spacer - Gromadzyń
  Tarnica 2007 (luty)
  Krzemieniec - Rabia Skała
  P. Brossa i Viktoriniego
  tWORYLNE
  KRYWE
   Źródła Sanu
   Tarnica
 

--- 2008 ---

   Czarna Góra (Brzozów)
   
   
 
   Panoramy Bieszczadów
   Bieszczadzkie Wodospady
   Polańczyk
   Siekierezada w Cisnej
   Spacer zimą w Ustrzykach Dolnych 26.12.05
   PPD - KOMBINAT
 
 
  Tatry  
  Pieniny (Trzy Korony)
  Cerkwie (podkarpacie)
  Spacer w Ustrzytkach D
  Forum Bieszczady
 

RÓŻNOŚCI

  Szczyty i Wsie
  Przewidywanie_pogody
  Michał Lorenc biografia
  Rowerem w Bieszczady
  Sałatka owocowa
  III KIMB 21-24.05.2004
  Linki (pogoda)
 
  Księga Gości
 
 
 

 

 

 

f o t o g a l e r i a

 

"Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt Już dziś wyruszaj ze mną tam Zobaczysz jak, przywita pięknie nas Warszawski dzień "

Dobry Widoczek
Strona Główna - dobry widoczek
nowosci || naglowki || archiwum || dodaj newsa >>
 RadioWidoczek
0 Komentarzy
Wysłano 18 Apr 2008 przez widoczek   
Bieszczadzki  

Żmija Zygzakowata

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
Żmija


Czasem można znaleźć żmije jednokolorowe, np. całe czarne, co nie należy do rzadkości lub miedzianoczerwone, pomarańczowe. Spód żmii zygzakowatej najczęściej jest ciemny lub: szarobrązowy, stalowoniebieski, czarnobrązowy lub czarny. Ciało żmii zygzakowatej jest dość masywne. Głowa spłaszczona, nie jest tak trójkątna jak u innych żmij europejskich

Czy żmija może być niebezpieczna dla człowieka?

Oczywiście ostrożność nie zawadzi. Należy unikać takich sytuacji, podczas których możemy zostać ukąszeni, np. wybierając się na wyprawę po okolicy, gdzie gatunek ten występuje, warto nałożyć odpowiednie buty. Ale bez przesady - żmija, słysząc zbliżającego się człowieka, zwykle umyka. Kiedy zostaje zaskoczona, może objawić swoje niezadowolenie

Żmija

 poprzez wydawanie charakterystycznego dźwięku - syczenia. Gdy nie poskutkuje to w odpędzeniu natręta, czując się zagrożona, potrafi być agresywna - jednak nigdy nie atakuje bez powodu. Swojej broni - jadowych zębów - żmija używa wyłącznie we własnej obronie, ale przede wszystkim do zdobycia pożywienia (pod tym względem jest dużo bardziej "humanitarna" od nas, ludzi, którzy z całkiem innych pobudek stajemy się agresywni i zadajemy niepotrzebnie ból).


Antytoksyna, potocznie surowica - preparat leczniczy zawierający swoiste przeciwciała skierowane przeciwko egzotoksynom wytwarzanym przez niektóre drobnoustroje (np. laseczkę tężca czy maczugowca błonicy) lub jadom węży.

 Po raz pierwszy, w roku 1890 Emil von Behring i Shibasaburo Kitasato wykazali, ze antytoksyna błonnicza neutralizuje działanie egzotoksyny i że to działanie daje się przenosić na osobniki, które wcześniej nie uzyskały takiej odporności. Za to odkrycie Behring otrzymał w roku 1901 Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Jeżeli gatunek drobnoustroju nie został zidentyfikowany, podawana jest antytoksyna poliwalentna. Odpowiednie antytoksyny stosuje się m.in. w przypadku podejrzenia zatrucia toksyną dowolnego mikroorganizmu (np. w przypadku podejrzenia zatrucia jadem kiełbasianym (toksyną botulinową, toksyną tężcową, toksyną błoniczą).

Dostępne antytoksyny to: antytoksyna tężcowa końska, 3000j.m.; antytoksyna jadu żmij 500j.a. 

 
 
 
 
 

Radio Widoczek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2024 LKGM All rights reserved.

 

Fundacja Nasze Dzieci

 

 

Fundacja Nasze Dzieci

 

 

Fundacja Nasze Dzieci

 

pizza Ciao Bella